Projektas “Darni šeima, tvari mokyklos bendruomenė – ateities Lietuva”: sėkmės istorija, iššūkiai ir ateities planai

Asociacija „Lietuvos tėvų forumas“ jau 12 mėnesių bendradarbiauja su Žiežmarių gimnazija, kurioje vyksta pagrindinės projekto „Darni šeima, tvari mokyklos bendruomenė – ateitties Lietuva“, finansuojamo Europos Socialinio fondo lėšomis, pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę – „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“, veiklos. Šioje mokykloje plėtojama projekto idėja apie darnią, savanoriškai veikiančią, aktyvią ir stiprią mokyklos bendruomenę.

Žiežmarių gimnazijoje buvo organizuojami mokymai tėvams, mokytojams, mokiniams ir administracijos darbuotojams. Iš pradžių vyko atskiri susitikimai, kurių metu buvo siekiama supažindinti atskiras grupes su bendradarbiavimo koncepcija, mokoma reikšti idėjas ir jomis konstruktyviai dalintis. Vėliau visi projekto dalyviai dalyvavo bendrų susitikimų sesijoje, kurių metu, taikant inovatyvias metodikas, buvo telkiama bendruomenė, skatinant susipažinti, suvokti dalyvavimo svarbą, formuluoti adekvačius tikslus ir darniai dirbant šių tikslų siekti.

2013 m. sausio 22 dieną Žiežmarių gimnazijos bendruomenės nariai susirinko projekto refleksijai. Pasidalinti idejomis įkvėpė projektą kuruojantys lektoriai Ramunė Želionienė ir Audrius Murauskas. Gerai pažįstami ir artimi bendruomenei lektoriai skatino dalintis viskuo: asmenine patirtimi, pokyčiu darbe, namuose, o svarbiausia – mokykloje.

Didžiausiomis projekto sėkmėmis Žiežmarių gimnazijos bendruomenė vadino pasikeitusį mąstymą: buvimas kartu ir bendra veikla yra didelė dovana, kuri keičia suvokimą, ką mokytojai, tėvai ir vaikai gali daryti mokykloje. Pojūtis, kad esi laukiamas, o kiekviena iniciatyva yra vertinga, yra bene didžiausia projekto sėkmė. Iki projekto tik per tėvų susirinkimus mokyklą aplankantys tėvai pajuto turį joje savo vietą ir drąsiai su malonumu prisiėmė atsakomybę už neformalaus ugdymo veiklas, kurios praturtina visos mokyklos bendruomenės gyvenimą. Dalyvavimas bendrose veiklose paskatino ir mokinius – kiekviena nedidelė idėja ją puoselėjant gali tapti gražia mokyklos tradicija: diena, kai skatinama padėkoti, atsiprašyti ar pasiimti tai, ko tau labiausiai trūksta, yra tik smulkmenos, bet nepaprastai svarbios praskaidrinant buvimo kartu kasdienybę.

Darnios bendruomenės kūrimo siekis susiduria ir su iššūkiais, kurie taip pat yra geroji patirtis, nes skatina tobulėti ir pačią bendruomenę, ir projekto kūrėjus. Vykstant intensyvioms projekto veikloms bendruomenės narius užplūdęs bendrumo jausmas laikui bėgant silpsta, todėl natūraliai atsiranda abejojantys ir tie, kurie trumpam pamiršta iškeltus sau tikslus, tačiau būtent šis iššūkis yra reikalingiausias išbandymas mokyklos bendruomenės vienybei – niekieno nepalaikomi bendruomenės nariai turi patys atrasti naujus motyvacinius metodus ir skatinti vieni kitus palaikyti idėją.

Žiežmarių gimnazijos bendruomenės dalyviai, vis dar palaikomi projekto mentoriaus, mokosi priimti iššūkius ir juos paversti komandos stiprybe.

Šis savimotyvacijos išmokimas yra viena iš svarbiausių darnios mokyklos bendruomenės formavimo prielaidų, kartu su gebėjimu dirbti komandoje, dalintis idėjomis ir kurti tąsą turinčias veiklas. Svarbiausias ateities tikslas – tąsa. Vertingos patirtys, puoselėjamos ir skleidžiamos, kuria darnios, vieningos mokyklos bendruomenės tradicijas, kurios palaikomos net tada, kai pasikeičia kelios mokinių ir mokinių tėvų kartos.

Daugiau informacijos apie projekto sėkmes ir iššūkius laidoje „Mokomės kartu“, kiekvieną antradienį 18:20 „Init” televizijos eteryje ir socialiniame tinkle „Youtube.com”.

 Socialinis_fondas2_jpgEU_socialinio_fondo_agentura_logo

2 thoughts on “Projektas “Darni šeima, tvari mokyklos bendruomenė – ateities Lietuva”: sėkmės istorija, iššūkiai ir ateities planai

  1. danutė says:

    2013.04.12. vyko mūsų mokykloje paskaita tėvams ir mokytojams apie darnią šeimą ir tvarią mokyklos bendruomenę, kurią skaitė lektorė Ilona Atkočiūnienė. Paskaita buvo tikrai įdomi, patraukli, nes lektorė kalbėjo labai įtaigiai, su gyvenimiškais pavyzdžiais.

  2. Rasa Karžinauskienė says:

    2013 m. balandžio 15 d. Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje“ vyko paskaita „Tėvų švietimas apie naujas ugdymo galimybes“. Paskaitą vedė lektorė Ilona Atkočaitienė. Ji kalbėjo, kodėl yra svarbus mokyklos ir šeimos bendradarbiavimas, nuo ko priklauso mokytojų ir tėvų darnūs santykiai, kas yra socialinis išmokimas, ką daryti, kad mūsų vaikai būtų laimingi ir t.t. Paskaitoje dalyvavo ne tik tėvai, bet ir mokytojai. Dalyviams paskaitoje nagrinėtos temos labai patiko ir pasirodė aktualios. Tai paskatino „Juventos” progimnazijoje įsteigti saviugdos klubą. Saviugdos klubas – tai diskusijos, bendravimas, mokymasis ir pokyčiai. Kitas klubo susitikimas vyks 2013 m. balandžio 22 d. 17.30 val. 225 kab. Laukiame aktyvių tėvų ir mokytojų.
    Socialinė pedagogė Rasa Karžinauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.