Maiste vaikų darželyje – pavojingos medžiagos ir bakterijos

Tėvams susirūpinus dėl vaikų maitinimo kokybės Vilniaus darželiuose, jų nuogąstavimus patvirtino ir akredituota laboratorija. Tyrimo rezultatai šokiravo.

Tyrimo rezultatai

Pasirodo, darželinukai bandomi pasotinti varške, pienu, kuriuose knibžda pavojingų bakterijų, po etikete „Aukščiausia rūšis“  slepiasi antrarūšis mėsos gaminys, džiovintuose vaisiuose – vaikams apskritai draudžiamas vartoti cheminis junginys.

Lietuvos tėvų forumas (LTF) susirūpinęs dėl tokių rezultatų. Dar labiau neramina situacija, kad tėvai neturi jokios realios galios reguliuoti vaikams darželiuose lėkštėse teikiamų maisto produktų kokybės.

„Tokia situacija susidarė dėl centralizuoto maisto produktų ikimokyklinėms įstaigoms tiekimo specifikos – teisę tiekti visus maisto produktus turi išskirtinai tik viena vienintelė įmonė. Vienvaldystė naikina konkurencijos pojūtį. Gal dėl to ir nukenčia tiekėjo tiekiamų gaminių kokybė, ypač kai konkuruojama buvo vien tik kaina? Esant keliems tiekėjams ir didesnei konkurencijai, manau, būtų dirbama atsakingiau“, – kalbėjo LTF pirmininkas Audrius Murauskas.

„Aišku, smagu pirkti pigiau, bet pažvelkime į tyrimo rezultatus. Į darželį pristatoma varškė, kurios etiketėje skelbiama, kad ji yra 9 proc. riebumo, o iš tiesų, bent jau konkretaus ištirto gaminio šis rodiklis yra kur kas mažesnis – 7,3 proc. su 0,28 proc. paklaida. Žaliavinių baltymų kiekis vietoje etiketėje deklaruotų 16 yra 12,68 proc. su 0,13 proc. paklaida”, – vardijo A.Murauskas.

Tokie tyrimų rezultatai verčia prabilti ir apie galimą apgaulę. Kaip kitaip vadinti faktą, kai produktas pristatomas kaip didesnės kokybės ir riebumo, tai yra ir vertės, nei yra. Tai bendrovei leidžia sutaupyti, bet, šiuo atveju, vaikų sveikatos sąskaita.

Specialistės komentaras

Susipažinusi su karštai rūkytos dešros, aviečių uogienės, trintos varškės, virtų pieniškų dešrelių bei pasterizuoto pieno, paimtų iš vaikų darželio tyrimo rezultatais, visuomenės sveikatos saugos specialistė Loreta Piešinė teigė, kad tyrimų rezultatai parodė, kad kai kurie į darželį patekę produktai nėra saugūs, tad tiekėjas pažeidė Lietuvos Respublikos Produktų saugos įstatymą. Jame teigiama, kad platintojo pareiga yra užtikrinti gaminių saugą. Platintojas privalo teikti į rinką tik saugius gaminius. Tai akcentuojama ir maitinimo tvarkos apraše.

L.Piešinė komentavo: „Tyrimų protokole teigiama, kad rūkytoje dešroje rasta nitritų, nitratų, glutamo rūgšties E620 – skonio stipriklio. Ši glutamo rūgštis, pagaminta pramoniniu būdu,  pagaminta glutamo rūgštis bei jos druskos veikia kaip neurotoksinai. Jie gali sukelti smegenų auglius, paryškinti migreną, depresiją bei kitas nervų sistemos ligas, mąstymo sutrikimus, išprovokuoti Alzheimerio, Parkinsono ligą. Taip pat alergijas, bronchinę astmą, hormonų disbalansą.

Dešroje rasti nitritai, o jie organizme sukelia deguonies badą. Nitratams ir nitritams jungiantis su baltymais susidaro nuodingi ir net kancerogeniški (sukeliantys vėžį) junginiai.

Pagal tyrimo protokolą, tirti atvežtame piene rasta Escherichia ir Enterobacter bei Pseudomonas bakterijų genčių atstovų. Pieno produktai kaip ir bet kuris kitas maistas turi būti saugus, pseudomonų neturi būti. Jeigu jų likę, vadinasi, produktas buvo netinkamai apdorotas. Dėl šių mikroorganizmų gali išsivystyti šlapimo ir kvėpavimo takų sistemos ligos, virškinamojo trakto, kaulų ir sąnarių infekcijos, daugumą odos išbėrimų bei dermatitą”.

LTF vadovas teigė nemanąs, kad šiuo metu Vilniaus darželiams maistą tiekianti UAB „Pontem“ tikslingai ketina kenkti vaikams. Bet jos neatsakingi veiksmai prie to priveda.

„Suprantu, kad produktus gamino, etiketes rengė ir klijavo ne tiekėjas. Bet jis privalo, kaip reikalaujama, pats kontroliuoti, kokius gaminius tiekia, juolab, kad, pavyzdžiui, pieno etiketėje nurodyta, jog už kokybę atsakinga platintoja – UAB „Pontem“. Kitu atveju tai būtų tas pats, kaip automobilių gamintojas sakytų, kad jis neatsakingas už automobilio techninę būklę dėl to, kad ne jis pats gamina detales, o jas įsigyja iš kito gamintojo“, – sakė A.Murauskas.

Pasitelkė antstolį

Precendento neturintį maisto produktų, pristatytų į vieną Vilniaus vaikų lopšelį-darželį, tyrimą užsakė Lietuvos tėvų forumas, sulaukęs pagalbos prašymo iš vienos ugdymo įstaigos tėvų komiteto.

Tėvai ne pirmus metus bando prisibelsti į Vilniaus valdžios sąžinę, kad būtų bandoma gerinti maisto kokybę vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Tėvų teigimu, maisto produktų kokybė vis prastėja ir prastėja. Kyla klausimas ar tai nėra pasekmė to, kad visus maisto produktus Vilniaus darželiams tiekia ta pati įmonė, tą dariusi dar ir sovietmečiu, tik per laiką ji buvo privatizuota ir pakeitė pavadinimą.

Visi skundai ir pastangos keisti situaciją – veltui. Vilniaus miesto savivaldybė iki šiol liko kurčia tėvų prašymams, kad darželiai pagal kainos ir kokybės santykį patys galėtų pasirinkti, iš kurio gamintojo ar ūkininko pirkti sviestą, kieno prašyti daržovių, kur užsisakyti mėsos ir pan. Dabartinė situacija yra tokia, kad darželis gauna tokios kokybės maisto produktus, kaip patogiau tiekėjui, be galimybės jį prispausti ir išreikalauti kokybiškesnių prekių.

Trūkus kantrybei, nuspręsta pasikliauti moksliniais metodais ir viešumu. Gal vaikų maitinimas darželiuose valdžios dėmesio sulauks paviešinus maisto, kuris siūlomas mažyliams, sudėtį ir kokybę?

Sausio 10-17 dienomis iš vieno vaikų lopšelio-darželio sandėlio buvo paimtą maisto produktų ir jie iš karto buvo pristatyti į specializuotą laboratoriją. Juos tyrė Kauno technologijos universiteto Maisto tyrimo instituto Maisto tyrimo centro specialistai.

Iš kur ir kaip imti gaminiai stebėjo antstolis Marius Lekečinskas. Jis yra patvirtinęs, kad į laboratoriją tyrimui pristatyti būtent tie maisto gaminiai, kurie buvo paimti iš darželio sandėlio. „Produktus ėmėme atsitiktine tvarka“, – pasakojo A. Murauskas.

Perduos tarnyboms

Lietuvos tėvų forumas apie tyrimo rezultatus planuoja informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą bei Vilniaus miesto savivaldybę, kuri ir yra maisto produktų tiekimo į darželius užsakovas.

Taip pat oficialiai bus prašoma dabar paskelbtą centralizuotą maisto produktų pirkimo konkursą atšaukti ir skelbti konkursą decentralizuotam maisto produktų įsigijimui. Juolab, kad jau penkiems Vilniaus miesto darželiams tokia galimybė buvo suteikta, ir jų patirtis rodo, kad produktai įsigyjant atskirai iš atskiro tiekėjo yra pigesni ir kokybiškesni.

„Norime, kad valdžia atkreiptų dėmesį į centralizuoto maisto produktų tiekimo konkurso laimėtoją ir apsvarstytų bendradarbiavimo su juo sąlygas. Gal verta nutraukti su juo sutartį ir daugiau nebeprasidėti? Rasti pažeidimai tik sustiprina mūsų požiūrį, kad maisto produktų tiekimo centralizavimas yra klaidingas žingsnis“, – įsitikinęs A.Murauskas.

Šiuo metu sutartis dėl centralizuoto maisto tiekimo eina į pabaigą. Paskelbtas naujas ir vėl centralizuotas konkursas.

„Jaučiame, kad konkurso sąlygos yra taikomos tik vienai konkrečiai įmonei. Tad nesunku atspėti, kas bus paskelbtas nugalėtoju. Konkurso sąlygose įmonei numatytos minimalios turimos tiekimo apimtys yra itin didelės, kaip ir numatyta minimali sandorių vertė su kitais užsakovais. Matosi, kad iš karto eliminuojamas smulkus tiekėjas“, – kalbėjo A.Murauskas.

Lietuvos tėvų forumas, laukdamas Vilniaus miesto savivaldybės reakcijos, ketina ir toliau stebėti situaciją ir vėl pabandyti patikrinti kai kuriuos produktus darželiuose.

One thought on “Maiste vaikų darželyje – pavojingos medžiagos ir bakterijos

 1. Aurimas says:

  Dėl pigiausios kainos drįstu apeliuoti. Rudenį bananų kaina siekė 8Lt/kg, bulvių 4Lt/kg (tuo metu, kai parduotuvėse bananai kainavo iki 4Lt/kg, bulvės iki 2Lt/kg). Taigi, gaunant 80proc. ES paramos maisto produktams, uždedami nežmoniški antkainiai darželiams. Tačiau šis „auksinis” maitinimas nei į sotumą, nei į sveikatą, nes grįžę namo jie puola viską iš eilės valgyti.

  Pvz. vienos dienos valgiaraštis Vilniaus darželyje:
  – pusryčiai – grikių košė ir sumuštinis su sviestu
  – pietūs – sultinys su avižiniais dribsniais, kotletukas su bulvių piure ir troškintom morkom
  – kompotas ir blyneliai (paprasti miltiniai, nors galėtų būti pvz. su cukinija, moliūgu ir t.t.)

  O kur daržovės, kur vaisiai? Nei svogūno, nei agurko, nei pomidoro, nei obuolio, nei banano. Suprantu. darželiai neįperka „Pontem” kainomis. Negana to, maisto kaloringumas, baltymų, riebalų kiekiai tikrai neatinka normų. Kaip dietologai surašo valgiaraštį? O savivaldybės taip sutvarkiusios šį reikalą, kad darželis niekaip negali priimti labdaros, paramos iš ūkininkų.
  Teorinė galimybė – tėvams atsisakyt mokėti už netinkamą vaikų maitinimą pvz. Vilniaus darželiuose, jeigu savivaldybė nenusileistų ir neleis rinktis tiekėjus patiems darželiams? Žinoma, savivaldybė grasintų išmest iš darželių vaikus, bet negi čia Ukraina? Tikiuosi, kad ne…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.