Saviugdos klubas Šiauliuose – šiltesnių tarpusavio santykių link…

Pavasarį, po įkvepiančių lektorės Ilonos Atkočaitienės paskaitų kelioms miesto mokyklų bendruomenėms, Šiauliuose dvylikai susitikimų susibūrė Saviugdos klubas, kurį iniciavo aosciacija „Lietuvos tėvų forumas”.

Jau pirmojo klubo susitikimo metu, aktyvios diskusijos dėka, paaiškėjo, kad yra daug svarbių ir reikalingų temų, kurias būtina paliesti, išsikalbėti, išsakyti savo mintis, jausmus ir emocijas tiek tėvams, tiek mokytojams. Todėl svarbiausias Saviugdos klubo Šiauliuose tikslas buvo pagerinti mokyklos bendruomenės tarpusavio santykius, įtraukiant į bendruomenės gyvenimą mokinių tėvus, efektyviai pasidalinant atsakomybe už vaiko ugdymą.

Siekiant keisti nusistovėjusias ugdymo ir bendravimo nuostatas pozityvesnėmis, formuoti efektyvaus bendravimo įpročius, ieškoti būdų, kaip švietimo sistemos žinias praturtinti gyvenimiškais įgūdžiais ir paskatinti bendruomenės pokyčius, aptarta ir išdiskutuota daug įvairiausių temų.

Pirmųjų Saviugdos klubo susitikimų metu svarstėme, kokia mokykla yra šiandien, kokie šiandien esame mes, koks tėvų vaidmuo mokyklos bendruomenėje, ko galima tikėtis iš mokytojo, klasės auklėtojo, kokia pedagoginės veiklos paskirtis. Tam, kad geriau suprastume vieni kitus, mokytojai tėvus, o tėvai mokytojus, vienos užduoties metu „apsikeitėme vietomis“. Tada ir paaiškėjo, kiek daug lūkesčių skiriame vieni kitiems, kiek daug dar neišsakytų minčių, kaip mažai vieni kitus pažįstame ir kaip norisi tiesiog daugiau ir šilčiau bendrauti…

Todėl kitų Saviugdos klubo susitikimų metu analizavome, kaip realybėje taikome efektyvios asmenybės įpročius pagal S. Covey, mokėmės, kaip sutelkti mokyklos bendruomenę, kaip siekti tikslų, praktiškai išbandėme sėkmingo bendravimo ir aktyvaus klausymosi įgūdžių svarbą, o vieno susitikimo metu tiesiog žaidėme žaidimus, aktyvinančius vaikų ir suaugusiųjų tarpusavio santykius, buriančius komandą ir telkiančius bendruomenę. Tai padėjo keisti dalyvių požiūrį į iniciatyvumą, aktyvumą, bendradarbiavimą.

Saviugdos klubo susitikimuose dalyvavo daugiau mamų nei mokytojų. Dalyvavusios mokytojos taip pat yra mamos. Įdomu tai, kad joms labiau ir norėjosi čia būti kaip mamoms, o ne kaip mokytojoms. Todėl daug kalbėjomės ir dalijomės gerąja patirtimi, kaip padėti savo vaikams mokytis, kaip stiprinti jų motyvaciją, aptarėme vaiko raidos etapus ir pagrindinius pozityvaus vaiko auklėjimo principus. Taip pat, pasinaudodami praktinėmis metodikomis ir realiais pavyzdžiais, mokėmės spręsti konfliktines situacijas su vaikais.

Klubo susitikimai atskleidė, kad labiausiai mamos nori būti išklausytos, kad kartais tiesiog būtina išsikalbėti, pasidalinti rūpesčiais, sunkumais ir džiaugsmais, ir žinoti, kad esi ne viena, kad ir kiti susiduria su panašiomis situacijomis, panašiais rūpesčiais ir džiaugsmais. Todėl baigiantis klubo susitikimams dalyvės džiaugėsi, kad turėjo galimybę pažinti viena kitą, dalyvauti susitikimuose, gauti naujų žinių ir naujos patirties.

Mama Rita Tamašauskienė teigė, jog šie susitikimai jai davė daugiau pasitikėjimo savimi, paskatino tikėti tuo, ką daro ir patikėti vaiku, padėjo įžvelgti jo galimybes kitomis akimis, suprasti ko jam reikia. „Saviugdos klubas mane, kaip dviejų vaikų mamą labai daug įkvėpė, pakeitė požiūrį į vaiką, kaip į sau lygų partnerį. Gavau daug patarimų vienokiais ar kitokiais klausimais.Tai buvo naudingai praleistas laikas jaukioje atmosferoje ir tarp labai mielų žmonių“ – dėkojo Rasa Rimkuvienė. Mama Toma Nesavienė taip pat sutiko su tuo, kad Saviugdos klubo susitikimai davė daug naudos auklėjant, mokant, bei bendraujant su vaiku. Ji teigė: „Smagu, kad visos atėjo čia su bendra misija – padaryti savo ir vaikų pasaulį gražesnį, padėti sau auklėjant vaikus, bei vaikams – mokantis, gyvenant“.

„Džiaugiuosi pažinusi tiek šaunių mamų, nes, nepriklausomai nuo išsilavinimo, specialybės, amžiaus, mes – tiesiog mamos ir mus visas vienija tie patys tikslai – laimingi ir sėkmingi mūsų vaikai, noras praplėsti savo žinojimo ribas. Iš kiekvieno susitikimo išeidavau su minčių spiečiumi galvoje, užtvirtinusi tai, ką jau žinojau ir išsinešdama kažką naujo. Ir kaskart prieidavau vienos išvados – mokytis būti tėvais ir mamomis reikia nuolat, o užsiimti saviugda žymiai smagiau ir efektyviau kartu su bendraminčiais“ – dalijosi Džiljena Vilimaitė.

Po Saviugdos klubų dalyviai džiaugėsi, kad galėjo gauti ne tik asmeninės naudos, bet ir aktyviau įsilieti į mokyklos gyvenimą, pagerinti visos bendruomenės gyvenimą ir paskatinti pokyčius. “Džiaugiuosi, kad per tėvų saviugdos klubo veiklą galėjau prisiliesti prie mokyklos bendruomenės gyvenimo, jos džiaugsmų ir problemų. Man patiko, kad klube mes siekėm savo žinojimą paversti įpročiais, kurie man padėjo pakeisti savo požiūrį į tam tikrus dalykus, atsikratyti negatyvių išankstinių nuostatų“ – sakė Žydrūnė Rutkauskienė. Tiek ji, tiek kitos dalyvės tiki, kad šiame klube gimusios idėjos persikels į tolimesnius jų projektus ir bus galima realiai įgyvendinti, gerinant mokinių, pedagogų ir tėvų tarpusavio santykius, siekiant bendro tikslo – užauginti ir išugdyti laimingą vaiką. Vilma Keliauskienė teigia supratusi, kiek daug dar galime keistis į gerąją pusę, kiek daug yra metodų pagerinti tarpusavio santykius, asmeninį bei darbinį gyvenimą. Todėl Saviugdos klubas Šiaulių Juventos progimnazijoje ir toliau gyvuos.

Aktyviausios klubo narės jau planuoja tolesnius susitikimus, jų temas, inicijuoja mokyklos bendruomenės tėvelių aktyvesnį dalyvavimą „Gerumo mėnesio“ veikloje, skatina mokyklos tarybos ir tėvų savivaldos narius aktyviau dalyvauti mokyklos gyvenime, kalbėtis visiems aktualiomis temomis, inicijuoti kitus projektus ir telkti visą bendruomenę.

Jurgita Juknaitė – Kozlova

2013-10-25

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.