Lietuvos Tėvų Forumo pareiškimas dėl galimų vaikų teisių pažeidimo ir galimo vaikų sveikatos sutrikdymo

Mes visi ir kiekvienas, būdami atsakingi ir rūpestingi tėvai, PRIVALOME imtis iniciatyvos dėl savo vaikų apsaugos dabartyje ir ateityje. Matydami kas vyksta Lietuvoje bei pasaulyje, mes visais įmanomai būdais rūpinamės savo vaikų sveikata ir nuolat akcentuojame jų dėmesį į sveikatos ir imuniteto stiprinimą, pozityvų mąstymą ir optimizmo skatinimą, higienos reikalavimų laikymąsi, kosėjimo/čiaudėjimo etiketo reikalavimus. Deja, bet ligšiolinė mūsų valdžios vykdoma sveikatos ir krizės „suvaldymo“ politika bei informacinė propaganda, jokiais racionaliais ir pagrįstais sprendimais neprisidėjo prie mūsų valstybės ir jos piliečių drąsinimo ir optimizmo, o taip pat prie realaus (herd immunity) imuniteto įgavimo ir žmonių sveikatos stiprinimo.

Pagal LIETUVOS RESPUBLIKOS sveikatos apsaugos ministro SPRENDIMĄ „DĖL PAGRINDINIO IR VIDURINIO UGDYMO ORGANIZAVIMO BŪTINŲ SĄLYGŲ“ 2020 m. lapkričio 6 d. Nr. V-2545 1.1. punktą, nuo 2020-11-09 d., yra nustatytas reikalavimas vyresniems nei 6 metų vaikams švietimo įstaigoje PRIVALOMAI dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (toliau – kaukės).

Pagal PSO ir UNICEF rekomendacijas tik 12 metų ir vyresni vaikai ir paaugliai turėtų dėvėti kaukes kaip ir suaugusieji. Tačiau dėl kaukės nedėvėjimo negalima riboti švietimo prieinamumo. Nors LTF ne vieną kartą ir net asmeniškai yra kreipęsis į SAM vadovą dėl esamos COVID-19 situacijos analizės pagal amžiaus grupes, gretutines ligas, kitus rizikos faktorius, gyvenamąją vietą, priklausomybes ir gyvenimo būdą … atlikimo ir rizikos įvertinimo vaikams nuo 2-jų iki 18 metų, deja jokios oficialios, moksliškai pagrįstos ir faktiškai įrodomos analitinės medžiagos pateikta nebuvo. Visi SAM ir Operacijų vadovo sprendimai būdavo priimami chaotiškai ir be jokio loginio pagrindimo. Deja, lygiai taip pat nutiko ir šį kartą. Minėtas SAM sprendimas priimtas be jokios esamos situacijos analizės ir mokslinio pagrindimo.

Dar šių metų sausio pradžioje, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos (NPNA) specialistai po atlikto Lietuvos ugdymo įstaigose tyrimo konstatavo, kad anglies dioksido (CO2) koncentracija Lietuvos mokyklose 1,6 karto viršija rekomenduojamą ribą. Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertės Astos Razmienės šios aplinkybės didina riziką vaikams:
•dažniau sirgti įvairiomis kvėpavimo sistemos ligomis;
•sukelia galvos skausmus;
•įtakoja koncentracijos stokos, nuovargiui, irzlumui;
•kenkia vaikų sveikatai ir gebėjimui mokytis;

Šaltinis: https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1137388/nepavydetina-oro-tarsa-vilniaus-mokyklose-patalpose-pelesis-anglies-dvideginis-virsija-normas

Vaikų psichiatrijos specialistai teigia, kad privalomas kaukių dėvėjimas vaikams sukelia didžiulę grėsmę jų psichiniam ir emociniam vystymuisi. Tai užkerta kelią esminiams augančio vaiko psichosomatiniams ir socialinio bendravimo poreikiams. Vaikų ir jaunų žmonių gerovė yra ypatingai priklausoma nuo emocinio santykio su kitais bendraamžiais. Reikalavimas dėvėti kaukes mokykloje, sukuria ne tik pavojingus galimus medicininius incidentus, bet ir bauginančią bei nesaugią, stokojančią tarpusavio pasitikėjimo atmosferą, kurioje emocinis artumas ir bendrystė tampa sunkiai pasiekiami. Jau dabar turime nerimą keliančią situaciją dėl vaikų psichinės sveikatos: neseniai pasirodžiusią naujausią UNESCO ataskaitą („Innocenti Report Card 16“) apie vaikų psichinę sveikatą ir bendravimo įgūdžius pasaulyje kai kurie šalies specialistai pavadino tragiška. Pagal vaikų gerovės rodiklius Lietuva užima 33-ą vietą iš 38-ų tirtų išsivysčiusių šalių. Be to, kad įvestas privalomas kaukių dėvėjimas pradinių klasių moksleiviams reikšmingai prisidės prie vaikų fiziologinės bei psichologinės sveikatos suluošinimo, kaukių dėvėjimas dar:
•didina ir užlaiko CO2 koncentraciją organizme;
•padidina drėgmę kaukės zonoje ir sukelia puikias sąlygas skatinti bakterinės respiratorinės ligas;
•vaikams dėl jų natūralaus aktyvumo dėvint kaukę sutrikdomas normalus širdies ritmas;

Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7087880/

Belgijos medikai vaikams, kurie mokykloje pamokų metu turėjo dėvėti veido kaukę, diagnozavo „nerimą ir miego problemas, elgesio sutrikimus ir užsikrėtimo baimę. Pastebėjo padažnėjusius smurto proveržius, izoliaciją ir netekimo jausmo atsiradimą. fizinio ir emocinio kontakto trūkumą“. Be to, gydytojai pažymi, kad „nėra absoliučių įrodymų“, jog veido kaukių dėvėjimas ne ligoninėse ar tyrimų įstaigose, turi kokį pozityvų poveikį stabdant viruso plitimą. Taip pat esą nėra teisinio pagrindo versti dėvėti kaukes mokyklose. „Tuo tarpu, aišku, kad sveiki vaikai perserga COVID-19 be komplikacijų ir taip prisideda prie visų imuniteto stiprinimo“.

Šaltinis: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/belgijos-medikai-isdeste-priezastis-kodel-vaikams-kaukes-mokykloje-labai-kenkia.d?id=85196093   

Dėvint kaukės vaikai nuolat liečia veidą rankomis patys to nenorėdami, tokiu būdu platindami patogeninius virusus ir bakterijas. Saugus kaukių nešiojimo laikas yra ribojamas maksimaliai 2-4 val. Akivaizdu, kad kol valdžia neužtikrina nemokamo kaukių tiekimo ir keitimo ugdymo įstaigose, tinkamo jų dėvėjimo užtikrinimo ir kontrolės, bei savalaikio ir tinkamo jų, kaip pavojingų atliekų, surinkimo – tol toks reikalavimas yra niekinis tiek sveikatos apsaugos, tiek ir teisine prasme.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/q-a-children-and-masks-related-to-covid-19

Todėl pareiškiame, kad Sveikatos apsaugos ministro SPRENDIMAS DĖL PAGRINDINIO IR VIDURINIO UGDYMO ORGANIZAVIMO BŪTINŲ SĄLYGŲ“ 1.1. punktas prieštarauja TARPATUTINEI VAIKO TEISIŲ KONVENCIJAI, LR KONSTITUCIJAI ir LR VAIKO TEISIŲ APSAUGOS PAGRINDŲ ĮSTATYMUI.

Todėl, toks koks yra dabar, šis sprendimas negali būti įgyvendinamas ir tuo pagrindu ribojamas švietimo prieinamumas. Prieš priimant tokius sprendimus būtina įvertinti riziką – atsižvelgti į vietinį COVID-19 plitimo intensyvumą, socialinę ir kultūrinę aplinką, skirtingų vaikų amžiaus grupių atsparumą SARS COV2 virusui, vaiko sugebėjimą laikytis reikalavimo dėvėti kaukę, suaugusiųjų priežiūros prieinamumą, būtinąjį kaukių tiekimą mokyklose ir jų utilizavimą, galimą poveikį mokymuisi ir psichosocialinei raidai, įvertinti kitas aplinkybes – negalią ar kitas ligas. Vienintelė rezultatyvi priemonė užkirsti kelią rimtiems susirgimams ir mirtims nuo COVID-19 yra izoliuoti atskirus mokytojus, atskirus vaikus, ar atskiras rizikos grupes kurie atsidūrė rizikos zonoje. Bet kokie chaotiški ir nepagrįsti sprendimai pakerta pasitikėjimą valdžios institucijomis ir jų gebėjimu tinkamai ir kompetentingai atlikti savo funkcijas ir pareigas šioje sudėtingoje situacijoje.

Kai valdžia yra pasimetusi ir savo nekompetenciją bando slėpti po chaotiškai ir moksliškai nepagrįstais prievartiniais sprendimais – tik mes patys, būdami sąmoningi ir atsakingi savo valstybės piliečiai, galime imtis atsakomybės už savo ir savo vaikų likimus.

Kviečiame visus tėvus laikytis rimties ir patiems atsakingai priimti sprendimus dėl geriausių savo vaiko interesų. Tiems, kurie bijo ar kurių vaikai ar artimieji yra rizikos grupėse, siūlome ne tik dėvėti kaukes, bet ir imtis visų kitų įmanomų apsaugos priemonių savo vaikų sveikatos ir gyvybės išsaugojimui. Tiems kurių vaikai nėra rizikos grupėje ar turi stiprų imunitetą, siūlome patiems spręsti dėl tinkamų savo vaikų apsaugos priemonių.

Lietuvos Tėvų Forumo Pirmininkas
Darius Trečiakauskas

One thought on “Lietuvos Tėvų Forumo pareiškimas dėl galimų vaikų teisių pažeidimo ir galimo vaikų sveikatos sutrikdymo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.