Dėl motinystės ir vaiko priežiūros išmokų 2021-2022 metams

Lietuvos tėvų forumas                                                                                             2021-04-13    Nr. 210413-1

LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
LR Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijai
LR Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijai
LR Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai
LR Seimo Mišriai Seimo narių grupei
LR Seimo Darbo partijos frakcijai
LR Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai
LR Seimo Laisvės frakcijai
LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui
LR Socialinės apsaugos ir darbo Ministrei Monikai Navickienei

KREIPIMASIS

Dėl motinystės ir vaiko priežiūros išmokų 2021-2022 metams

Lietuvos tėvų forumas, siekdamas geriausių Lietuvos vaikų ir tėvų ir interesų, kreipiamės į Jus prašydami skubos tvarka svarstyti šiuo metu itin aktualų klausimą tarp šeimos pagausėjimo laukiančių šeimų – motinystės ir vaiko priežiūros išmokas už 2020, 2021 ir 2022 metus.

Kaip žinia, dėl per 2020-2021 metus šalį užklupusios COVID-19 pandemijos ir vyriausybės sprendimais įvestų karantino ribojimų ir priemonių, didelė dalis besilaukiančių ar gimdžiusių šeimų patyrė pajamų sumažėjimą ar net darbo netekimą dėl įvairių priežasčių – teko būti prastovose, įmonės mažino etatus, buvo uždaromi verslai, daugelis mamų buvo priverstos likti namuose su mažamečiais vaikais dėl vyriausybės įvesto karantino apribojimų ar nuotolinio ugdymo.

Susiklosčiusi situacija neigiamai paveikė didelės dalies Lietuvos šeimos ūkių pajamas. Ir akivaizdu, jog vyksta ir tolesnis pajamų mažėjimas šiuo metu besilaukiančioms mamoms ir jų antroms pusėms, kuriems dėl LR Vyriausybės taikytų pandemijos valdymo ir karantino sugriežtinimo priemonių ankstesniais laikotarpiais (per 2020 m. ir 2021 m.), jau buvo sumažėjusios pajamos. Tai tiesiogiai įtakoja tiek šiuo laikotarpiu pagimdžiusių išmokų dydžius, tiek ir būsimąsias motinystės ir vaiko priežiūros atostogų išmokas, nes Sodra, skaičiuodama išmokas įtraukia ir laikotarpius, kuriais dėl karantino buvo gautos mažesnės pajamos (Sodros išmokos dėl nuotolinio mokymo, uždarytų darželių, bedarbystės pašalpos, prastovos ir pan.). Šios išmokos daugeliu atvejų nesiekia prieš tai gautų įprastinių normalių pajamų ar buvusio pilno darbo užmokesčio. Todėl akivaizdu, jog dėl vyriausybės įvestų karantino ir verslų ribojimo, būsimiems tėvams mažėja skaičiuojamų pajamų vidurkis, kuris ženkliai mažins ir būsimas išmokas.

Tokia šiuo laikotarpiu gimdžiusių ir būsimų išmokų skaičiavimo metodika yra neteisinga tėvų ir jų vaikų atžvilgiu bei pažeidžia jų interesus gauti tokias išmokas, kurios priklausytų pagal jų turėtas oficialias pajamas ar darbo užmokestį iki vyriausybės įvestų karantino ribojimų. Tiek pernai, tiek šiais metais vyriausybės įvestos karantino priemonės buvo ir yra visiškai nuo būsimų tėvų nepriklausančios aplinkybės, kurias teisiniu požiūriu galima traktuoti kaip force majeure sąlygas, susidariusias dėl LR Vyriausybės sprendimų. Todėl, laikantis esminių LR teisinės sistemos teisingumo, proporcingumo ir lygiateisiškumo principų, dėl tokių vienašališkų vyriausybės veiksmų  neturėtų nukentėti esamų ir būsimų tėvų bei jų vaikų išmokos, nes jau ir taip daugelis šeimų paskutinius metus turėjo išgyventi ženkliai sumažėjus jų pajamoms.

Atsižvelgiant į esamą pandeminę situaciją, demografinę Lietuvos krizę ir pastaraisiais metais ypač sumažėjusius gimstamumo rodiklius, sprendimas neskaičiuoti per karantiną sumažėjusių pajamų, o taikyti išmokų skaičiavimą pagal prieš karantiną turėtas pajamas, būtų labai savalaikis teisingumo įgyvendinimas ir paskata toms šeimoms, kurios dar tik planuoja susilaukti vaikų.

Todėl prašome Jūsų skubos tvarka svarstyti šį išmokų klausimą ir priimti Lietuvos vaikams ir šeimoms palankius vyriausybės nutarimus ar reikalingus įstatymo pakeitimus už praėjusius, šiuos bei ateinančius kalendorinius metus.

Maloniai lauksime atsakymo ir esame pasiryžę bendradarbiauti ieškant geriausių šios problemos sprendimų.

Pagarbiai

Lietuvos tėvų forumo

Pirmininkas                                                                                         Darius Trečiakauskas

2 thoughts on “Dėl motinystės ir vaiko priežiūros išmokų 2021-2022 metams

  1. Ana says:

    prašome neskaičiuoti per karantiną sumažėjusių pajamų, o taikyti išmokų skaičiavimą pagal prieš karantiną turėtas pajamas, būtų labai savalaikis teisingumo įgyvendinimas ir paskata toms šeimoms, kurios dar tik planuoja susilaukti vaikų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.