Dėl alkoholio kontrolės liberalizacijos

2021-11-10    Nr. 211110-1

LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
LR Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijai
LR Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijai
LR Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai
LR Seimo Lietuvos regionų frakcijai
LR Seimo Darbo partijos frakcijai
LR Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai
LR Seimo Laisvės frakcijai
LR Seimo Demokratų frakcijai „Vardan Lietuvos“
LR Seimo Sveikatos reikalų komitetui
LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui
LR Seimo Švietimo ir mokslo komitetui
LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui

Kreipiamės į Jus, norėdami išsakyti savo poziciją, dėl Seime pateikto Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 17, 18, 18(1), 22, 28 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto (XIVP-646) ir kviečiame Seimo narius balsuoti PRIEŠ šį projektą.

Ilgus metus pirmavusi pagal alkoholio vartojimo apimtis ir vartojimo sukeliamas problemas Lietuva ėmėsi sunkių, bet labai reikalingų sprendimų alkoholio kontrolės politikoje. Lietuva ėmėsi įgyvendinti praktiškai visas efektyviausias mokslu pagrįstas ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas alkoholio kontrolės politikos priemones: riboti alkoholinių gėrimų prieinamumą (apribojant įsigijimo amžių, pardavimo laiką ir vietas), draudžiant alkoholinių gėrimų reklamą bei didinat akcizus alkoholiniams gėrimams.

Šios priemonės pasiteisino ir kelis metus iš eilės Lietuvoje buvo stebimas alkoholinių gėrimų vartojimo ir su tuo susijusių sveikatos pasekmių mažėjimas. Abu tarptautiniai Lietuvoje atliekami vaikų tyrimai (HBSC ir ESPAD) užfiksavo vaikų alkoholinių gėrimų vartojimo mažėjimo tendencijas. Teigiamus pokyčius pastebėjo ir Lietuvos visuomenėje, apklausose išsakanti vis didesnį palaikymą jau veikiančioms alkoholio kontrolės priemonėms. Visuomenė pastebėjo ir mažėjantį su alkoholio vartojimu susijusių problemų gyvenamoje aplinkoje mastą. Pasaulio sveikatos organizacija Lietuvą įvardino tarp penkių sėkmingiausiai alkoholio vartojimą mažinusių valstybių. Vertinant Lietuvos patirtį tarptautinė mokslininkų komanda atlieka Lietuvos alkoholio kontrolės politikos vertinimą.

Lietuva, kaip ir visas pasaulis labai sunkiai išgyvena COVID pandemiją ir jos pasekmes gyventojų psichikos sveikatai. Švedijos mokslininkai įspėjo apie galimas didėjančias alkoholinių gėrimų vartojimo rizikas šiuo laikotarpiu. Praėjusių metų Statistikos departamento pateiktoje statistikoje matome, kad alkoholinių gėrimų vartojimo mažėjimas sustojo taip ir nepasiekęs ES šalių vidurkio, o beveik kiekvieną savaitę viešai skelbiamos istorijos apie neblaivias už vairo sėdusias įžymybes tampa savotiška tų įspėjimų iliustracija.

Atsižvelgiant į Lietuvos istorinę patirtį, kurioje aiškiai matomos koreliacijos tarp alkoholinių gėrimų vartojimo intensyvėjimo, gyvenimo trukmės trumpėjimo ir alkoholio kontrolės liberalizavimo norime paraginti nedaryti lemtingos klaidos ir nepasmerkti Lietuvos visuomenės dar vienai, su alkoholio vartojimo augimu susijusiai, visuomenės sveikatos katastrofai.

Pateikti alkoholio kontrolės liberalizacijos pasiūlymai prieštarauja ne tik Pasaulio sveikatos organizacijos pasiūlymams, bet ir pačiam Alkoholio kontrolės įstatymo tikslui: mažinti bendrąjį alkoholio suvartojimą, piktnaudžiavimą alkoholiu, jo daromą žalą sveikatai ir ūkiui. Seimui pateikti siūlymai didins alkoholinių gėrimų prieinamumą, ankstins vartojimo pradžios amžių ir sudarys prielaidas didesnei visuomenės daliai tapti priklausomai nuo alkoholio, bei atkurs prielaidas reklamuoti gėrimus, kurių vartojimą esame viešai įsipareigoję mažinti.

Atsižvelgiant į išdėstytus argumentus, kviečiame nepritarti pateiktiems Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimams.

Pagarbiai
Lietuvos tėvų forumo
Pirmininkas                                                                                         Kęstutis Mikolajūnas

One thought on “Dėl alkoholio kontrolės liberalizacijos

  1. Danutė says:

    Nepritariu pateiktiems Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimams: šiuo epideminiu laikotarpiu alkoholio ir narkotikų vartojimo rizika yra didžiulė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.